MUĞLA SARAYLISI

Ege ve Akdeniz mutfağının en önemli merkezlerinden biri olan, özenle koruduğu eski kent, dokusundaki tarihi evleri ile tanınan Muğla'ya özgü bir tatlı çeşidi olan Muğla Saraylısı, yaklaşık iki yüz yıllık bir geçmişe sahip. Kentin sosyal hayatında büyük bir yeri bulunan ve geleneksel kız isteme adeti içerisinde yer alan Muğla Saraylısı geleneği bugün de devam etmekte. Damat adayının ailesi tarafından kız evine nişan takmaya gidilerken, bir tepsi tatlının ortasına koyulan "sarı lira" dan adını alan Muğla Saraylısı, zenginlik, asalet ve samimiyet anlamını taşıyor.

Sarı Liradan, Muğla şivesinde "Sareyli" ye dönüşen tatlı zaman içerisinde Özlem Pastanesi menüsünde "Muğla Saraylısı" olarak etiketlenmiştir. Ege kentleri içerisinde sadece Muğla'da yapılan yöresel tatlı endüstriyel tasarım tescilinin alınmasından sonra, markalaşma yolunda hızla ilerleyen kentin marka ürünlerinden birisi haline geldi.

Eskiden sadece evlerde yapılan Muğla Saraylısı, sosyal hayatın gelişmesi ve kadınların çalışma yaşamında daha fazla yer almasıyla unutulmaya yüz tutmuştu. İşletme olarak Muğla'ya ait yöresel damak tadının korunması için bir çalışma başlatılmış ve bunun için işin erbabı Muğlalı hanımlarla geleneksel tatlının yapılışı ile ilgili ortak çalışmalar yürütülmüştür. 1985 yılından beri Özlem Pastanesi bu tatlıyı müşterilerine sunmaktadır. Saraylıya gösterilen talep beklenenden çok daha fazla oldu. Muğla kendi damak zevki olan Muğla Saraylısına sahip çıktı. Saraylı, Muğla'nın markalı ürünü haline geldi.

Kökeni yörüklere dayanan, birinci sınıf ceviz ile yapılan Muğla Saraylısına ülkenin her yerinden talep geldiğini vurgulayan işletme sahibi Memduh Şahbaz, oluşturdukları sipariş ağı ile ülkenin dört bir yanına bu lezzeti kargo ile ulaştırdıklarını belirtti. Şahbaz, Muğla'yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin de Muğla Saraylısına yoğun ilgi gösterdiklerini, unutulmuş bir yerel tatlı kültürünü tekrar topluma kazandırmış olmaktan mutlu olduklarını ifade etti.

Pastane sektöründe ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği ve Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan Özlem Pastaneleri, Muğla merkezde 4 şubesi ve 60 kişilik uzman kadrosu, 44 yıllık deneyimi ile geleneksel ve evrensel ürünlerden oluşan lezzet ve kalitenin buluşma noktası.